Čtyři dohody

10. prosince 2016 v 17:23 | Naděje |  Okýnko témat
Pokud existuje nějaká knížka, která mi změnila život, tak je to kniha Čtyři dohody. Knížka o toltécké moudrosti od Dona Miguela Ruize. Velmi pěkně a vtipně ji zpracovává Jaroslav Dušek ve své divadelní inscenaci.

Duška bych možná doporučila začátečníkům více než knihu samotnou. Knížka by mohla odradit příliš esoterickým slovníkem, který trochu ruší pozornost. Dušek si s tématem poradil opravdu vtipně a výstižně. Díky jeho příkladům ze života je daleko jednodušší si představit, jak by Váš život s dohodami mohl vypadat.

Dohody jsou velmi jednoduché ve svém znění:

1. Miřte slovy přesně

Tahle dohoda je o síle slova. Často si neuvědomujeme jak neuvěřitelnou moc slova mají a proto je užíváme neopatrně a následně toho častokrát litujeme. Tahle dohoda mi pomohla uvědomit si, jak ráda jsem probírala lidi, nejčastěji ty nepřítomné. Díky dodržování této dohody nesklouzávám k pomlouvání ostatních a mám v životě v tomto směru daleko větší pořádek. Pomohla mi také ve zlepšení mého vlastního vztahu k sobě samé. Přestala jsem si v duchu tak často říkat, jak jsem pitomá a hloupá, když se mi něco nepodařilo. Místo toho jsem zvolila jiná slova. A s laskavými slovy jsem našla cestu sama k sobě.

2. Nevytvářejte si domněnky

Je to síla, když přestanete žít svými vlastními domněnkami o tom co se děje. Najednou je ve vztazích mnohem víc prostoru pro klid a důvěru. A pokud i Váš partner zná čtyři dohody a do domněnek se přeci jen zamotáte, je daleko jednodušší si situaci vzájemně vysvětlit, pochopit ji a nedělat z toho drama.

3. Neberte si nic osobně

Poměrně těžká dohoda, protože ego se rádo hlásí o své slovo, ale neuvěřitelně osvobozující. Nemusíte díky ní prožívat emocionální dramata někoho jiného, i když se Vám je snaží podsouvat.

4. Dělejte vždy vše jak nejlépe dovedete, ale ne lépe.

Krásná, ale pro mě nesmírně obtížná dohoda. Asi to bude tím, že jsem od malička bordelář a mám poměrně silné vzdávací tendence, když se mi nedaří. Když všechno jde jak má, tak paráda, ale běda jak se dařit přestane. To mám pak velký souboj sama se svým nitrem a snažím se oživit si tuhle dohodu.

S jejich zařazením do života už je to těžší, protože staré návyky mysli se přebudovávají docela těžko. Já sama to mám v takových vlnách. Na dohody se většinou musím vědomě soustředit. Občas se mi stane, že si až později uvědomím, že jsem situaci řešila nevědomě dohodářsky.

Život s těmi to dohodami opravdu stojí za to. Mě se jimi opravdu změnil. Přestala jsem žít tak dramaticky. Nemusím se pouštět do jedovatostí, které by jiní rádi rozehráli a tím se mi opravdu značně ulevilo. Ukazují, že je to zkrátka hodně o naší mysli. Tam se odehrává většina našeho života, v naší mysli, ne ve věcech a událostech kolem nás. Ale v tom jakým způsobem prožíváme.

Názory na Čtyři dohody jsou různé. Je hodně lidí, které dohody nezaujmou a nezkusí si jejich prostřednictvím změnit život. Chápu to. Mají na to samozřejmně právo a je to čistě jejich věc. Lidé kteří dohody okusí a hlavně dovedou je v sobě přivést opravdu k životu, pak vidí sami, co s dohodami dokáží.

Na Čtyřech dohodách je zajímavé, že to co obsahují, Vám sice hodně může pomoci v životě, ale zároveň jsou to záležitosti, které v podstatě v nitru každý ví. Určitě se k dohodám dá dojít i jinou cestou. Třeba tak umíte myslet aniž byste na dohody vůbec sáhli.

Když jsem s Dohodami před lety začínala, bylo to jako sen. Připadala jsem si jako jedna z mála, která otevřela oči. A strašně moc mě těší jak na mě tyto Dohody vykukují z jiných lidí čím dál častěji. Mnohem častěji čtu o sebelásce než v minulosti. Což samozřejmě může být i tím, že když ji znám, tak si jí i více všimnu. Ale myslím, že způsob myšlení lidí se pomaličku, ale jistě mění. A troufám si říct, že je to dobře.

Vaše dohodářka Naděje
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | Web | 10. prosince 2016 v 17:46 | Reagovat

Můj bývalý se na 4 Dohody (A podobně)hodně soustředil. I mně samotné to dalo hodně. Ale asi jsem moc velký skeptik, abych se tím řídila na 100 %. Ale i tak občas mi to pomůže v životních rozhodnutí. Hlavně v práci se řídím 3. dohodou.

2 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 10. prosince 2016 v 18:21 | Reagovat

Kniha "Čtyři Dohody", se mi už několikrát dostala do rukou, ale nikdy jsem u ní nevydržela - nebylo to však proto, že by mě nějakým způsobem neoslovila, spíše k tomu nenastal vhodný čas.
Ale mám takový vnitřní pocit, že díky tvému článku, si půjdu co nejdříve knihu půjčit do knihovny. :)

3 b. b. | Web | 10. prosince 2016 v 19:35 | Reagovat

já o téhle knížce slyším pořád a už se cítí trapně, že jsem jí nečetla. a to mě tyhle motivační a seberealizující knihy dost zajímají.. no, podívám se po ní.

4 Jana Jana | E-mail | Web | 16. ledna 2017 v 14:34 | Reagovat

Dle mého názoru je kniha brak, odpad a bulshit. V případě, že z ní někdo umí vytěžit něco dobrého, aby mu pomohla - jde v mých očích (tedy i ty jsi v mých očích) velice silnou osobnost s enormní vůlí a touhou něco změnit za jakoukoliv nepřimřenou cenu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama